Periny-paplony.sk - paplóny / periny / vankúše / posteľné súpravy / matrace / lamelové rošty
Úvod PDF Tlačiť E-mail

Perové / páperové periny a vankúše

Výrobky spĺňajú certifikát EN. Paplóny a vankúše sú plnené perím a páperím, ktoré je prané a sterilizované pri teplote 130°C za použitia ekologických pracích prostriedkov. Z hľadiska sterility, čistoty  a hygieny vyhovujú nárokom a požiadavkám EN 12935 (DAUNASAN).

Kazetový paplón

Technológia kazetového paplónu je tvorená kazetami v tvare kociek. Kazety sú predelené prepážkou, ktorá zabraňuje premiestňovaniu peria, pričom zároveň nevznikajú studené spoje. Tento paplón môžeme prať pri teplote 40-50°C. Doporučujeme používať soft pracie prostriedky. Po vypraní dobre vysušiť (bubnová sušička).

Prečo perový/páperový paplón a vankúš?

Perie a páper je vďaka svojim klimatickým vlastnostiam nepriaznivým prostredím pre výskyt roztočov. Potrava pre roztoče je rohovka (šupiny), ktorá sa uvoľňuje z pokožky každého človeka. Husto tkaná látka (sypkovina), z ktorej sú perové a páperové výrobky šité je pre roztoče takmer nepriechodná. Aj vďaka tomu sa vo vnútri perových výrobkoch roztoče takmer nenachádzajú.
Perový/páperový paplón a vankúš je:

 • ľahký,
 • zdravotne nezávadný,
 • s vysokou hrejivosťou,
 • s vysokou trvanlivosťou (životnosťou),
 • dobre sa prispôsobuje telu,
 • hydroskopický (schopnosť prijať vlhkosť),
 • plnivý,
 • možnosť prania pri teplote do 40 %.

Hrejivosť

Dokonale vyprané páperie z dospelých husí neváži takmer nič. Perie a páper vďaka svojim vlastnostiam veľmi ľahko prijímajú teplo, ktoré dokážu dlhú dobu udržiavať. Práve táto fantastická vlastnosť sa nenájde v umelo vyrobených materiáloch, iba v prírode.

Ako sa správne starať o paplóny a vankúše

Perie nie je náročné na údržbu. Po dodržaní nasledujúcich inštrukcií sa môžete spoľahnúť, že Vaše paplóny a vankúše dlho vydržia v dobrom stave. Preto je vhodné sa o perové/páperové produkty vhodne starať a ošetrovať ich, a to nasledovne:

 • po použití pretrepať,
 • pravidelne vetrať,
 • neklepať,
 • uskladňovať na suchom a vetranom mieste,
 • nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

Antialergické vankúše, paplóny a posteľné súpravy

 • Antialergický vankúš: Ľahký a veľmi mäkký vankúš, vhodný aj pre alergikov a astmatikov, jeho náplň vo forme guličiek zaručuje jeho tvarovú stálosť a ľahké prevzdušenie naklepaním.
  Materiál: 100 % bavlna; Výplň: 100 % polyesterové duté vlákno, 100 % polyesterové duté vlákno v tvare guličiek; Pranie: 60⁰C, max. 600 ot./min.
 • Antialergický paplón: Ľahký, mäkký a príjemne hrejivý antialergický paplón, ktorý sa dokonale prispôsobií krivkám vášho tela.
  Materiál: 100 % microfibre; Výplň: 100 % polyesterové duté vlákno; Hrejivosť: letné; Pranie: do 95⁰C, max. 600 ot./min.
 • Antialergická posteľná súprava: Ľahká, mäkká a príjemne hrejivá antialergická súprava, dokonale sa prispôsobí krivkám vášho tela.
  • Vankúš:
   Materiál: 100 % bavlna; Výplň: 100 % polyesterové duté vlákno, 100 % polyesterové duté vlákno v tvare guličiek; Pranie: 60⁰C, max. 600 ot./min.
  • Paplón:
   Materiál: 100 % bavlna; Výplň: 100 % polyesterové duté vlákno, Hrejivosť: *** celoročne; Pranie: 60⁰C, max. 600 ot./min.

Paplóny, vankúše a posteľné sety z ovčej vlny

Ovčia vlna poskytuje príjemné teplo aj počas chladných nocí, kumuluje teplo vytvorené ľudským telom počas spánku a zároveň odvádza vlhkosť. Má priaznivý účinok na bolesti kĺbov, na reumu a priaznivo pôsobí na regulovanie teploty tela.

Výrobky z ovčieho rúna pôsobia na reumatizmus, bolesti chrbtice, zápaly svalov a šliach, poruchy krvného obehu, úrazové poškodenia nervovej sústavy, gynekologické problémy, zápaly močových ciest. Zdravotné pôsobenie týchto výrobkov spočíva v tom, že chorobou napadnuté miesta sú vystavované stálemu príjemnému teplu, ktoré upravuje krvný obeh a súčasne zmenšuje napätie a bolesť. Výrobky z ovčej vlny samotné neliečia, ale s úspechom sa využívajú ako podporný prostriedok pri liečbe.

Materiál: 100 % ovčia vlna, Pranie: 40⁰C, max. 600 ot./min.

Matrace a rošty

Všeobecne platí zásada zachovať pri ležaní na matraci chrbticu v rovine. Príliš tvrdý matrac by mohol deformovať chrbticu, rovnako tak, ako príliš mäkký. Dobrý matrac sa musí prispôsobiť telu, nikde nesmie nič tlačiť. Matrac by mal mať po svojej dĺžke niekoľko rôzne nastaviteľných zón, aby vám ustúpil v oblasti ramien a bedrových kĺbov a podoprel Vás v oblasti krížov.

Existuje celý rad matracov, napríklad AIR matrace z vysoko elastických pien, ďalej z PUR peny, z vysoko elastickej studenej HR peny, značkovej peny CARPENTER, z elastickej peny GREEN. K dispozícií sú aj zdravotné latexové matrace, ako aj zdravotné matrace z vyskoelastickej peny (tzv. MEF pena), vrátane zdravotných pružinových matracov, zdravotných pružinových matracov s taštičkovou pružinou a detské matrace. Matrace odporúčame prať do 40⁰C.

Kvalita roštu je závisla od počtu lamiel, ich spôsobu uchytenia, schopnosti natáčania a možnosti regulácie tvrdosti. Rošty sa vyrábajú nepolohovateľné alebo polohovateľné, a to manuálne alebo s elektrickým pohonom.

Pre všetky latexové matrace sa odporúča rošt s predpätými lamelami maximálne vzdialenými 3 cm od seba. Pre ostatné penové a pružinové matrace je možné použivať rovný rošt ako aj rošt s predpätými lamelami, max. vzdialenosť lamiel do 5 cm. Možnosť polohovania určitých roštov sa využíva len v kombinácií s matracom, ktorý je polohovateľný. Lamelové rošty sa vyrábajú o 4 cm kratšie a o 1 cm užšie ako je rozmer postele.